Na pytanie, co powoduje depresję wciąż brakuje jednoznacznej odpowiedzi, a mechanizm powstawania choroby jest złożony i wynika z czynników genetycznych, psychologicznych i społecznych.
Depresja jest chorobą całego organizmu i podobnie jak inne choroby przewlekłe, np. nadciśnienie czy cukrzyca powinna być zdiagnozowana i leczona.
Niezwykle ważną rolę pełni również psychoedukacja pacjenta i osób z jego najbliższego otoczenia na temat choroby, jej przebiegu, objawów i następstw.
W Światowym Dniu Walki z Depresją warto wspomnieć, że wraz z dniem 1 marca 2023 roku, w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rozpocznie swą działalność Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza.
Centrum działać będzie w strukturze 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie jako miejsce, w którym bezpłatne i bez skierowania będzie można otrzymać wsparcie specjalistów.
Każdy dorosły mieszkaniec dzielnicy Krowodrza oraz gmin: Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, poszukujący kompleksowego wsparcia, będzie mógł już od marca skorzystać z pomocy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych czy asystentów zdrowienia zgłaszając się do jednego z naszych trzech Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych:
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej Szpitala. Więcej informacji już wkrótce.